Krūties vėžio pacientų mokykla prieš kelis metus buvo tik idėja, gimusi Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojų kabinetuose. Šiandien tai skirtingų sričių medikus vienijanti komanda, skleidžianti naujausią mokslinę informaciją pacientams, jų artimiesiems ir visuomenei.

Pradžių pradžia

Trumpų pertraukų tarp darbų metu kolegos medikai dažnai pakalbėdavo, kad konsultacijos laiko jiems neužtenka, norint atsakyti į visus pacientų klausimus. O jų kyla daug žmogui, kuris išgirdo diagnozę – krūties vėžys. Juk pacientas nerimauja, nes nežino, kaip vyks gydymo procesas, kaip į jį reaguos organizmas. Norisi sužinoti, ką pats gali daryti, kad padėtų sau: ar pakeitus mitybą (pavyzdžiui, atsisakius cukraus), pasikeis ligos eiga, ar galės dirbti, kaip pranešti žinią artimiesiems, ar pasikeis santykiai su jais ir t.t.

Imtis iniciatyvos po darbo valandų entuziastingus medikus skatino ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pateiktos išvados, kuriose teigiama, kad tinkamas paciento supažindinimas su liga susijęs su aukštesne gyvenimo kokybe, geresniu bendradarbiavimu tarp sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų.

Pirmieji žingsniai

2018 m. rugsėjį Klaipėdoje vykusios tarptautinės konferencijos „Krūtis tausojantis gydymas“ metu buvo pristatyta idėja įkurti pacientų, sergančių krūties vėžiu, mokyklą. Tai sulaukė kolegų susidomėjimo ir palaikymo. Jau po pusmečio (2019 m. kovą) Klaipėdos universitetinėje ligoninėje buvo organizuotos pirmosios paskaitos, į kurias atėjo per kelias dešimtis žmonių. Rudenį buvo organizuotas naujas paskaitų ciklas.

Paskaitų metų pateikiama informacija ir diskutuojama pačiais įvairiausiais klausimai: apie tyrimus, gydymą ir jo nepageidaujamas reakcijas, mitybą, fizinį aktyvumą, santykius, baimių ir streso valdymą. Taip pat pateikiamos ir dvasinio pobūdžio rekomendacijos, pacientai dalijasi savo istorijomis, atskleidžia, kas jiems padeda kelionėje per vėžį.

Gauta informacija sergančiajam padeda lengviau priimti su gydymu susijusius sprendimus, įveikti su liga susijusius fizinius ir psichinius iššūkius, kurie kyla ne tik gydymo metu bet ir jam pasibaigus.

Pacientų mokykla internete

Prasidėjusi pandemija pakoregavo planus, tačiau tuo pat metu padėjo rasti naujus būdus, padedančius skleisti informaciją, kuri pasiekia dar daugiau žmonių.

Socialiniame tinkle „Facebook“ sukurtoje paskyroje „Krūties vėžio pacientų mokykla“ galima rasti video paskaitas, straipsnius, pacientų istorijas.

Visas turinys yra nemokamas. Taip siekiama skleisti tik mokslu pagrįstą informaciją, kuri būtų atsvara klaidingai informacijai (kurios gausu viešojoje erdvėje!) apie krūties vėžio susirgimą, gydymą ir gyvenimą po jo.